تاریخچه تابلو سازی

تاریخچه تابلوسازی

گفته می شود تبلیغات در سال ۱۴۵۰ هنگامی‌که یوهانس گوتنبرگ صنعت چاپ را به راه انداخت، بیرون از محل زندگی در جاده‌ها شکل گرفت. قبل از اینکه وسایل نقلیه موتوری ساخته شود، نمونه ابتدایی‌ترین تابلوسازی با موضوع تبلیغات، در جاده‌های خاکی اسب رو مسافران را به سمت استراحتگاه‌های متفاوتی که در بین راه قرار داشتند، هدایت می‌نمود.

 

تاریخچه تابلو سازی

تاریخچه تابلو سازی

 

نقل است که اولین پیام‌های دارای عناوین تبلیغاتی، بر روی آثار مصری نوشته شده بود. در سال ۱۷۹۶ ساخت اولین پوسترهای تصویری تبلیغاتی یا اولین تابلوسازی در جهان آغاز شد. این تابلوها بعد از اختراع لیتوگرافی به وجود آمد. پوسترهایی که جهت معرفی محصولات یا خدمات در جاده‌ها استفاده می‌شد. نمونه‌هایی از پوسترهای قدیمی که به‌عنوان تابلوی تبلیغاتی نصب می‌شد در تصویر نشان داده‌شده است. در سال ۱۹۰۰ کمپین‌های تبلیغاتی در امریکا به راه افتاد.

در قرن بیستم با افزایش استفاده از خودرو و افزایش جاده‌سازی، تابلوسازیِ تبلیغاتی باکیفیت شد و پایه‌هایی برای آن‌ها در نظر گرفتند که تابلو در مکان بلندتری قرار بگیرد که در جاده‌ها از دور دیده شود. این تابلوها به رستوران‌ها و نوع غذای آن‌ها اشاره می‌کرد به همین دلیل هر رستوران سعی در زیباتر و جذاب‌تر نمودن بیلبورد خود داشت.

 

کم‌کم با ظهور صنعت دیجیتال، صنعت تابلوسازی مدرن‌تر شد و پای بیلبوردها به شهرها باز شد به‌طوری‌که اکنون بیلبوردها در شهرها و حتی روستاها هم در تمام نقاط جهان به چشم می‌خورد.

 

تابلوسازی در ایران نیز تا دهه چهل شمسی به‌صورت کاغذ و پارچه با قلم بود و با هنر اساتید خطاطی بر روی شیشه مغازه‌ها، دیوار، پارچه بر سردر محل کسب نصب می‌شد که به‌تدریج با پیشرفت صنعت تابلوسازی در جهان غرب، به تابلوسازی‌های مدرن تبدیل شد تا جایی که اکنون ایران در ساخت تابلوسازی چلنیوم به رتبه چهارم جهان تبدیل شده است. در حال حاضر در گوشه‌کنار ایران، شاهد مدرنیزه و گویاتر شدن تابلوهای تبلیغاتی با هنر دست تابلوسازان حرفه‌ای هستیم.

 

قدیمی ترین انواع تبلیغات

قدیمی ترین انواع تبلیغات

 

جالب است بدانید، تبلیغات در چندین هزار سال پیش، بر روی کوزه‌های مصری شکل گرفت. در سال ۱۴۵۰ میلادی، پس از اختراع صنعت چاپ توسط یوهانس گوتنبرگ تبلیغات به معنای تقریبی به صورتِ تبلیغات امروزی درآمد.

 

در ابتدا تابلوهای تبلیغاتی صرفاً جهت اطلاع‌رسانی به مسافران در جاده‌ها برای نشان دادن مسیرِ درست غذاخوری‌های بین‌راهی یا نشان دادن مسیرهای بین‌شهری استفاده می‌شد. پس‌ازآن به‌تدریج تبدیل به تبلیغات برای نوع غذاهای همان غذاخوری‌ها درآمد.

 

به‌تدریج با اختراع لیتوگرافی، این تبلیغات شکل تازه‌ای به خود گرفت. در قرن بیستم که تولید انبوه اتومبیل و افزایش جاده‌سازی اتفاق افتاد، درخواست ساخت تابلوهای تبلیغاتی افزایش یافت و کمپین تبلیغاتی شکل گرفت.

 

تابلو بین راهی قدیمی در ایران

تابلو بین راهی قدیمی در ایران

 

تاریخچه تابلو سازی در ایران

تابلو سازی در این سال به‌صورت نوشتن بر روی کاغذ، سنگ، شیشه‌های فروشگاه، تخته‌های میوه و هر چه قاب خطاطی بود، انجام می‌شد.

اکثر جمعیت تابلونویسان را خوشنویسان تشکیل می‌دادند. به همین دلیل تابلو سازی وجود نداشت بلکه تابلو نویسی خوانده می‌شد.

پس‌ازآن زمانی که لیتوگرافی به ایران قدم گذاشت، تابلو نویسی جای خود را به تابلوسازی داد و به‌این‌ترتیب، نجاران، آهنگران و لیتوگرافان نیز شروع به کار در این زمینه نمودند. قابی چوبی و گاهی فلزی ساخته می‌شد و تبلیغ مانند عکس در داخل این قاب قرار می‌گرفت. این تابلو یا به‌عنوان تابلو مغازه استفاده می‌شد و یا به پایه‌ای وصل شده و جلوی درب مغازه قرار می‌گرفت. البته در این زمان تابلوهایی هم در جاده‌ها و راه‌ها نصب می‌شد ولی از جنس تخته بود.

 

تاریخ تابلو سازی در ایران

تاریخ تابلو سازی در ایران

 

به‌تدریج تابلوسازی پیشرفت نمود و تابلوهای نئون به بازار آمد. طرفداران نئون بسیار زیاد شدند و تقریباً تمام افرادی که وسع مالیشان اجازه می‌داد، تابلوهای دست‌نویس را به نئون تبدیل نمودند. جالب است بدانید که نئون‌ها هنوز هم جزو سفارشات تابلوسازان هست.

 

تابلوسازان نوین در ایران

پس از تابلو نئون، تابلو سازی حروف برجسته به ایران آمد. این تابلوسازی به‌سرعت پیشرفت نمود. شهر شیراز ازجمله شهرهایی بود که تابلوسازی در آن پیشرفت چشمگیری داشت.

تابلو سازی شیراز جزو حرفه‌هایی شد که علاقه‌مندان زیادی پیدا کرد. دراین‌بین یکی از قدیمی‌ترین و مشهور‌ترین تابلوساز این شهر، به نام تابلو سازی بهزاد، با بیش از چهل دهه فعالیت، در شهرک صنعتی شیراز، کارخانه‌ای تأسیس نمود.